Hızla Gelişen Sosyal Medya Mecraları

sosyal_medya_111-620x413

Facebook , twitter, instagram, vine, whatsapp,…..

İster bilgi, ister eğlence, ister eleştiri, ister duygularını paylaş.

Sosyal medya mecraları nasıl bu kadar ilgi çeker, insanlar bu hızla gelişen sürece nasıl merak salar. En önemlisi bu hızla gelişen sürece neredeyse her yaştan grup bu denli takip eder.

Daha dün elindeki (takoz diye sıfatlandırdığımız) nokia3310’nu nasıl unutursun. Dı dıt dı dıt gelen mesaj sesini, rekor kırmaya çalıştığın yılan oyununu…

Hiç unutmam; lise 1’deyim ve o dönem yeni çıkan bir telefon modelim var ellerimde (kuzenin 2.el telefonu, o zamanlar bu kadar yenilenerek çıkmıyordu telefonlar). Telefon yasağına rağmen okula getirmiştim, okul bitimine yakın bir dönem olduğu için dersler yok gibiydi zaten. Gizli gizli arada telefonu çıkartıp kurcalardım. Kurcalanacak o kadar az şey olmasına rağmen :)) Hele bir de insanların gereksiz yere birbirine çağrı atma olayı vardı. Yani telefon elimizden düşmezdi. Aslında o zamandan belliymiş can sıkıntımızın çözümü (!)

Ya şimdi… Akıllı telefonlarımız daha geniş kapsamlı… Ne mesajı, çağrısı, yılan oyunu falan… İnternete telefonlarla ulaşmasıyla birlikte, whatsappı, facebook bildirimleri, twitter takipçileri, instagram beğenileri, vine videoları… Yatağımızı, yastığımızı telefonla paylaşıyoruz, telefon yemek yese masada yemeğimizi bile paylaşıcaz. Geçenlerde tuvaletten watsapp bildirim sesi geliyordu, ismini ifşa etmek istemiyorum şimdi, o kendini bilir zaten :)) Hala hayatında biri olmayanlar, bir düşünün telefona düşkünlüğünüzü bakalım. Hatta hayatında biri olanların çoğunluğu bile telefona ayırdığı vakti yanı başındakine ayırmıyordur bence.

Küçükken dedektif olma isteğim vardı ciddi anlamda (belki de izlediğim filmlerin etkisi ile). Araştırmacı, meraklı ve şüpheci bir kişiliğim vardı. Hala daha var elbet fakat çevremdeki insanlara baktığım zaman ben neyim ki diyebiliyorum. 🙂 Arkadaşların gittiği yerlerdeki fotoğraflar, yedikleri yemeklerin fotoğrafları, tekli ya da grup selfie fotoğrafları, bu fotoğrafların kaç beğenisi, kaç yorumu olmuş, swarm hareketleri, kim kiminle ne zaman neredeymiş,….. Falan filan…

Ama bazen olumlu yanlarını da görmek gerek tabi… Birkaç gündür işyerinde ki arkadaşların motivasyonları oldukça iyi. Onları ellerinde telefon kahkahalar atarken görüyorum. Tabi çok yeni değil ama bizimkiler Vine olayını yeni keşfetmişler. Hele bir de dublajj olayı var, iş yerinde tipten tipe giriyorlar, bu durum çok hoşuma gidiyor. :))

Aslında konuyu toparlayacak olursam; sosyal medya mecraları gün geçtikçe gelişiyor, çoğalıyor. İnsanlar şaşırtıcı bir şekilde buna uyum sağlamaya çalışıyor, aslında çabalamıyor bile ya… 🙂 Hem olumsuz hem olumlu etkileri de var. Artık siz nasıl yararlanmak isterseniz… Umarım yararlanışlarımızın sonucunda hep olumlu etki kalır.

EFULİ 🙂

2 thoughts on “Hızla Gelişen Sosyal Medya Mecraları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir